sobota, 11 sierpnia 2012

Modny Śląsk


SF BBa patronuje Modnemu Śląsku - jednej z największych plenerowych imprez modowych. Już 23, 24 i 25 sierpnia będziecie mieli okazję przekonać się, jak fascynujący może być kontakt z modą w wydaniu folk i nie tylko... Sam projekt Modny Śląsk ma na celu promowanie i integrację śląskiego świata mody. Jego celem jest również rozwijanie kreatywnego myślenia i budowanie wizerunku nowoczesnego regionu. 

PROGRAM

23 SIERPNIA / 18.00
Showroom Pięknografia Fashion (Zabrze ul. Wolności) - Inauguracja jesiennej kolekcji. Wernisaż fotograficzny Asidy Turawy oraz Radosława Rędzikowskiego. Wykwintne niespodzianki. Wstęp z akredytacją i na zaproszenia.

24 SIERPNIA / 11.00
Wyższa Szkoła Techniczna (Katowice ul. Rolna 43)
Wykłady: Królowie Mody - Redaktor Jagoda Komorowska (krytyk mody), Lata 70 – modna moda na podstawie czasopisma Panorama - Dagmara Gdala (Silesia Street Look).
Warsztaty: Drugie życie ubrań - Łukasz Waszkiewicz (Chouette Vintage). Wstęp wolny.
12.00
Klub Niegrzeczni (Katowice ul. Mariacka) - Warsztaty dla dzieci: Szyjemy ubranka dla lalek - Elżbieta Bek. 

00.00 - W następujących miastach odbędą się eventy modowe pt: ”Modny Śląsk Music and Fashion”: Katowice (Cooler Club, Mariacka 20), Bielsko- Biała (Klub Klimat), Częstochowa (Klub Retro). Projektanci mody wraz z twórcami muzycznymi przygotowują unikatowe przedstawienie w zakresie pokazu mody i muzyki na żywo.

25 SIERPNIA / 15.00
Zespół muzyczny Kamraty - Połączenie muzyki góralskiej z beat boxem. Nad projektem czuwa Aneta Larysa Knap. To tradycyjna nuta góralska i uliczny głośny beat razem dają efekt nowoczesnego brzmienia i połączenia starej i młodej daty muzycznej. Tradycja i nowoczesność scala się w jedno, a muzyczny folklor tętni nowością.
15.30
Na dużym wybiegu zbudowanym specjalnie na tą okazję w Katowicach przy ul. Mariackiej obędą się eliminacje do konkursu Folk Fashion Katowice 2012 przygotowanego przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach. Do finału zakwalifikowano 12 projektantów.
16.30 – 17.30
„Silesia Street Look w ramach projektu Mody Śląsk” - Konkurs przygotowują śląskie blogerki - Anna Błotko i Dagmara Gdala. Ma on na celu stworzenie blogerkom możliwości zaprezentowania na prawdziwym wybiegu swoich stylizacji. Przez cały sierpień blogerki nadsyłają swoje stylizacje na silesiastreetlook@gmail.com, z czego co tydzień zostaną wybrane dwie półfinalistki. Skład jury konkursu to: prof. Irma Kozina, Łukasz Waszkiewicz, Tomasz Gorol, a także skład SSL. W finale wystąpi sześć półfinalistek, z których zostanie wybrana zwyciężczyni.


17.30-19.00
1). Stanisława Łukaszczyk - pokaz podhalańskiej mody regionalnej. Pani Stanisława prowadzi pracownię strojów regionalnych w Poroninie. Krawiectwem i haftem regionalnym zajmuje się 34 lata. Stroje góralskie, ich piękno i tradycja są jej bardzo bliskie. Motywy, którymi najczęściej zdobione są góralskie stroje - w szczególności kobiece - są tematem jej prac. Podczas pokazu zaprezentowana zostanie kolekcja „Jedynice”. Pani Stanisława jest laureatką wielu konkursów i wystaw w kraju i za granicą.

2). Farbotka - pokaz mody i torebek. Młoda projektantka, która swoją twórczością odpowiada na potrzeby współczesnych kobiet. Jednocześnie promuje folklorystyczne wzornictwo, inspirowane kulturą ludową narodów słowiańskich. W filozofii marki Farbotka zawiera się idea przekraczania granic oraz łączenia tradycji z nowoczesnością.

3). Jacek Mroczkowski - unikatowa odzież z ręcznie wyrabianego filcu. Jesienna kolekcja została wykonana za pomocą techniki filcowania na mokro. Do ręcznego wytworzenia zastosowanej tkaniny wykorzystano naturalne, niefarbowane owcze runo a także sierść innych zwierząt. W rezultacie powstały bardzo oryginalne i niepowtarzalne formy rzeźbiarskie oraz faktury. Korpusy bluz wykonane są w całości, to znaczy filcowane na formie i pozbawione cięć konstrukcyjnych oraz szwów. Ze względów praktycznych dołączono do nich wełniane rękawy wykonane na grubych drutach. Kolekcja charakteryzuje się monochromatycznym kolorytem, a mimo wszystko znaleźć tu można feerię wszystkich odcieni szarości miejskiego kurzu, ożywionego i wzbogaconego egzotycznym akcentem bajecznie kolorowego obuwia. Dokonano tu próby zestawienia archaicznej techniki ręcznego wytwarzania filcu z awangardowym spojrzeniem na modę i wyjściem z nią na ulicę. Kolekcja wielokrotnie nagradzana i wyróżniana m.in. na Off Fashion w Kielcach, gdzie do odzieży i obuwia projektant dodał rogate nakrycia głów w stylu „After Halloween”

4). Sote - Gosia Peszko, plastyk z misją pielęgnowania motywów ludowych w ubraniach i wykonywania ich z wysokiej jakości naturalnych tworzyw, zwłaszcza lnu. Wykazuje szczególną słabość do lnianych koszul, marzy o przełamaniu monotonii męskiej koszuli, która od kilkudziesięciu lat posiada jeden fason, zmieniając jedynie kształt kołnierzyka i szerokość mankietów. W Sote pracują nad tym, by jak najwięcej historycznych motywów przetrwało w detalach i jako inspiracje oraz byśmy docenili walory naturalnych tworzyw.

5). Tercja - Kolorowo haftowane paski i bransoletki, które dają nowe możliwości podkreślenia własnego stylu. Inspiracje do haftów projektanci Galadea czerpią z piękna ukrytego w naturze, w tradycyjnych wzorach etnicznych. Ostatnio pomysł na wzór haftu powstał z inspiracji delikatnością koronki. Piękne wzory polskiego i obcego folkloru, stanowiące dziedzictwa narodowe, zachęciły projektantów do stworzenia kolekcji, w której można znaleźć zarówno bajecznie kolorowe wzory inspirowane kulturą łowicką czy kaszubską jak i bardziej stonowaną tradycyjną parzenicą góralską. Seria pasków nawiązująca do tradycyjnej szkockiej kraty - tartanu - jest najchętniej wybierana przez panów. Produkty wykonane są przy użyciu najlepszej jakości materiałów i sprawdzonych technologii. Pasy haftowane na płótnie lub filcu podszyte są naturalną skórą. Każdy model paska wprowadzany jest do produkcji dopiero po dopracowaniu najdrobniejszych szczegółów.

6). Kasia Miciak - Debiutancka letnia kolekcja „Let’s folk!” została zaprezentowana w 2011r. w Warszawie. Inspirowana szeroko pojętym folklorem, zwiewna, kobieca i romantyczna, spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Kolekcja złożona z letnich sukienek i bluzek inspirowana była zarówno wzornictwem regionalnym z różnych zakątków Polski, jak i bogatą stylistyką Azji - pełna barw, odcieni i wzorów, zarówno tych rodzimych jak i egzotycznych. Do stworzenia kolekcji wykorzystano zalety miękkich dzianin, które w połączeniu z cienką żorżetą i luźnym krojem zapewniają wygodę noszenia. Wykorzystano również bawełnę, jedwab i naturalną wiskozę. Kolorowe printy dodają ubraniom oryginalności i pozwalają na zachowanie minimalistycznej formy kroju. Marszczenia, gumki i paski dopasowują kreacje do sylwetki podkreślając kobiecość.

18.15
Inauguracja projektu muzycznego. Ludową piosenkę „Szła dzieweczka” zaprezentuje zespół Karolinki z Domu Kultury w Jankowicach. Współczesną aranżację tego śląskiego utworu przygotował muzyk, kompozytor Pierr.

7). We Love Folk - Aldona Walewska, projektantka i założycielka „WeLoveFolk.com”: jesteśmy rodzinną manufakturą szyjącą torby z filcu i nie tylko. Nasze krawiectwo wywodzi się z tradycji szycia "na miarę". Szyjemy torby dla wszystkich i na wszystko. Torby listonoszki, okrągłe, na ramię, kopertówki, na zakupy i torby na laptopa. Torebki haftowane i z aplikacjami. Znajdziesz u nas także etui na telefony i okulary oraz wiele gadżetów. Nasze torebki uszyte są z filcu najlepszej jakości, są wytrzymałe, świetnie wykończone, a przy tym oryginale i niepowtarzalne.

8). Jarosław Juźwin - Kontrastujące ze sobą jaskrawe barwy z nutą elegancji wymykają się ramom mody streetowej. Kolekcja jesień-zima 2012 inspirowana jest Skandynawią. Silnie akcentowane elementy m.in. renifery, norweskie gwiazdy, ożywione paletą barw, nadają miejskiej dżungli ciepła, charakteru i niepowtarzalnego stylu. Projektant bawi się kolorem i dystansuje do klasycznych form, tworząc śmiałe i oryginale projekty. Zastosowanie wysokogatunkowej wełny jest odpowiedzią na zastałe standardy i wyrażeniem swojej filozofii. Różnorodność kompozycji oraz dynamizm kolekcji, a przede wszystkim wykorzystane materiały wyraźnie odznaczają ubrania od propozycji innych projektantów. Nie ma tu miejsca na poddanie się szarości zimowego okresu, jest natomiast świeżość, ekspresja, które dzięki estetyce projektanta nadają jej niepowtarzalny charakter.

9). Łowickie Stroje Tradycyjne.

10). Jazzo - Wyjątkowe szale, powstające z połączenia najdelikatniejszej wełny z merynosów australijskich i najszlachetniejszego jedwabiu. Dodana do tego pasja i miłość do natury tworzy niepowtarzalną tkaninę artystyczną. Projekty to odkrywanie nieograniczonego potencjału filcu oraz sposobu jego wykorzystania. Każdy kawałek jest ręcznie wykonany w wypracowanej przez wiele lat, autorskiej technice.

12. Monika Haba - Kolekcja "Stop being a sheep- express yourself " odpowiada na pytanie jak dwie całkiem rożne nogawki spodni lub inne rękawy można połączyć, tworząc model, który najbardziej odpowiada danej figurze. Pozwala zatuszować niedoskonałości sylwetki i podkreślić te walory, które chcemy eksponować. Materiały użyte w kolekcji to dzianina, satyna bawełniana oraz wełna - tkanina drukowana z motywem przewodnim stada owiec na pastwisku. Dodatkowo biżuteria wykonana własnoręcznie oraz rogi z włosów, dopełniające całość stylizacji. To wszystko, żeby wyjść z jednolitości i zostać zauważonym. Mnogość metamorfoz i możliwości to hasła kluczowe. Elementy stroju dopasowują się do klientki.

19.00
Ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie nagród.
19.30
Pokaz Kolekcji Pięknografia.
20:00
Pokaz kolekcji Anety Larysy Knap - Folk Design. Twórczyni kierpców na obcasie i jeansów ręcznie haftowanych w góralską parzenicę. Łączy tradycję z nowoczesnością. Inspiruje się strojem górali podhalańskich. Producentka oraz współorganizatorka największego pokazu mody folkowej w Polsce - Polki Folki. Dwukrotna finalistka Warsaw Fashion Street w kategorii "New Look", "Talent", finalistka Mody Folk Łódź, Finalistka Off Fashion Kielce. Swój ostatni pokaz miała 23 maja we Francji w Cannes na rozdaniu nagród filmowych. Jej projekty noszą m.in. Staszek Karpiel Bułecka (wokalista Future Folk), Anna Dudek, Iwona Pavlovic.
20.30
Koncert zespołu Future Folk i Stanisława Karpiel-Bułecki.
23.00
W Katowicach przy ul. Mariackiej 20 w Cooler Clubie odbędzie się after party. Wstęp z zaproszeniami i akredytacją

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło, że zajrzałaś/eś. Będzie mi bardzo przyjemnie, jak zostawisz komentarz. Oczywiście te chamskie i wulgarne będą usuwane ;-)